Kategórie
Zdravie

Čo je ketogénna diéta?

Ketogénna diéta sa za posledné roky stala jedným z najväčších módnych trendov. A hoci odborníci tvrdia, že žiadna diéta nemôže nahradiť zdravú výživu, používanie nízkosacharidového jedálneho lístka ako spôsobu chudnutia má množstvo funkcií. Chceme vedieť, či môže ketogénna diéta pomôcť ľuďom s nadváhou, ako funguje a aké zdravotné riziká môže priniesť?

Médiá a ketogénna diéta

Vzhľadom na vysokú relevantnosť problémov súvisiacich s chudnutím dnes priemysel na tom pracuje. Výrobcovia doplnkov výživy a spaľovačov tukov investujú milióny dolárov do médií, aby zvýšili dopyt po svojich produktoch. Ketogénna diéta nie je výnimkou. Ak si otvoríte Google a pokúsite sa nájsť informácie o tejto diéte, určite sa vám zobrazí obrovský zoznam rôznych kapsúl, tabliet, práškov či kvapiek, ktoré vám majú pomôcť schudnúť. Niektorí predajcovia tvrdia, že len ak použijete určitý druh doplnku stravy, dosiahne očakávaný výsledok. V skutočnosti je zrejmé, že hlavnou vecou je vaša výživa a kapsuly a tablety môžu len mierne zvýšiť priaznivý účinok.

Médiá nafukujú informačnú bublinu okolo ketogénnej diéty a priťahujú k nej celebrity a influencerov. V skutočnosti sa ketogénna diéta nelíši od väčšiny ostatných. Funguje to, ale len pokiaľ dodržiavate prísne limity. Keď prestanete používať nízkosacharidový stravovací plán, je vysoká šanca, že sa problém vráti.

Podstata samotnej stravy

Ako už viete, ketogénna diéta je diéta, ktorá znižuje množstvo sacharidov na približne 50 gramov denne. Aby ste vizuálne pochopili, koľko, predstavte si 3 malé kúsky chleba. Ale môžete jesť potraviny s vysokým obsahom tukov a bielkovín. Prvé 2-3 dni sa to zdá celkom jednoduché, pretože namiesto uhľohydrátov máte dovolené jesť jedlá ako maslo, syr alebo dokonca slaninu. Ale asi o 4-5 dní sa zásoby glykogénu v pečeni vyčerpajú a telo je nútené hľadať nové zdroje energie. V určitom bode sa vaše telo nakopne do ketózy uvoľnením dostatočného množstva ketónov. Ketóny rozkladajú telesný tuk a premieňajú ho na energiu.

Pomáha to pri chudnutí?

O nevýhodách ketogénnej diéty sa dá veľa rozprávať, ale toto je naozaj dobrý spôsob, ako schudnúť 5 až 15 kg za mesiac. Zníženie sacharidov má pozitívny vplyv na telo a pomáha stabilizovať prácu vnútorných orgánov a procesov. Okrem toho sa vám podarí stabilizovať hladinu cukru v krvi, znížiť zlý cholesterol a zlepšiť si zdravie. Majte však na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel. Po prvé, sacharidy nemožno úplne vylúčiť zo stravy. Mali by byť prítomné aspoň 5-7% z celkového množstva skonzumovanej potravy. Po druhé, ak sa cítite slabý alebo ospalý, je to normálne, pretože telo je pod stresom.

Mám minúť peniaze na keto pilulky?

Cieľom akéhokoľvek doplnku stravy je zvýšiť vaše úsilie o chudnutie (napr. ViaKeto Capsules). Ak budete prísne dodržiavať odporúčania ketogénnej diéty, potom bude mať použitie špecializovaných kapsúl alebo vitamínov zvýšený pozitívny účinok. Ale ak dúfate, že dosiahnete výsledky tým, že budete sedieť na gauči a užívať keto tabletky na chudnutie, potom ani neplytvajte peniazmi.

Čo hovoria odborníci?

Ketogénna diéta je dnes veľmi populárna. Vidím v tom veľa výhod, ale toto je taká špecifická strava, ktorá nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Keto diétu môžete použiť, ak sa chcete rýchlo dostať do dobrej fyzickej formy. Aby ste si však udržali výsledky, budete musieť zmeniť prístup k životospráve a výžive.

Čo možno a čo nemožno robiť na ketogénnej diéte?

Zoznam povolených potravín zahŕňa vajcia, syry, všetky druhy rýb a morských plodov, ako aj maslo alebo olivový olej. Môžete užívať doplnky stravy, napríklad ViaKeto Capsules. Výborným riešením je avokádo, zelená zelenina. Medzi exotické potraviny povolené na keto diéte patrí slanina, bravčové klobásy a mnoho ďalších pochúťok.

Závery:

Ketogénna diéta má klady aj zápory. Ako každý typ obmedzujúcej diéty nie je určený na dlhodobé užívanie. Výber ketodiéty ako spôsobu, ako sa zbaviť pár kíl navyše, je úplne rozumné vysvetlenie. Ak ale chcete schudnúť a dosiahnutú hmotnosť si udržať, musíte si upraviť jedálniček tak, aby si zachoval užitočné vitamíny a minerály. Snažte sa dodržiavať jednoduché odporúčania pre zdravú výživu, udržiavať vodnú rovnováhu a zvyšovať úroveň fyzickej aktivity počas celého dňa.

Prečítajte si viac o ViaKeto Capsules tu – https://nz.viaketo-caps.com/.